Arrow Arrow

» Štvrté sympózium je pripravené - srdečne vás pozývame!

Vytlačiť stránku

Nedávaj mi ani chudobu, ani bohatstvo, aby som sa nenasýtil alebo neschudobnel.

(por. Prís 30, 8-9)

 

 

 

(Na fotografii prof. Jan Sokol)

 

NAŠE POZVANIE

K základným ľudským aktivitám vždy patrilo obstarávanie potravy a bývania. Zväčša si ani neuvedomujeme, ako nám z tohto pôvodného ľudského snaženia vyrástla doba „zisku zisku“. Máme najvyššiu životnú úroveň, akú kedy ľudstvo malo. Ale aj nové problémy: prírodné zdroje vieme využiť ako nikdy, ale vieme ich aj zničiť;  planéta je prepojená ako veľká dedina, ale aj ako veľké smetisko; technológie sú obrovským prínosom, ale aj berú prácu ľuďom; pravdepodobne by sme vedeli nakŕmiť všetkých ľudí na svete, ale máme krajiny hladu a nesmiernej chudoby; máme rozprávkové možnosti komunikácie, ale množstvo opustených ľudí; máme prešpekulované právne systémy, ale aj množstvo vykorisťovaných a podvedených ľudí; chceme priaznivé prostredie pre život a tvorivosť, ale často spolupracujeme na prostredí korupčnom; voláme po mieri, ale udržiavame malé i veľké konflikty... Či chceme či nie, všetkých nás náš svet ovplyvňuje a my ovplyvňujeme svet.

Zmenila nová technologická, ekonomická a spoločenská situácia náš zmysel pre druhých?  Stráca človek zmysel pre mieru? A je vôbec možné počítať so zmyslom pre mieru ako s bežnou výbavou človeka? Ako sa neutopiť v chamtivosti a v sebectve? Dá sa skĺbiť naša potreba dobývať s vytváraním domova pre všetkých? Dá sa skĺbiť ekonomický princíp s etickým? Je možné spojiť slobodu so zodpovednosťou a prosperitu s citlivosťou? Kedy je účelné aj skutočne dobré?

Uvedomujeme si, že sa o týchto témach málo odborne hovorí. Uvedomujeme si, že aj ľudia ktorí udávajú smer, nemajú veľa príležitostí rozoberať tieto témy z viacerých uhlov. Uvedomujeme si, že potrebujeme vízie, ktoré samotná ekonómia nevie priniesť. Uvedomujeme si, že treba o tom hovoriť!

Kvôli tomuto všetkému vás pozývame na sympózium

EKONOMICKÝ ÉTOS A ĽUDSKÁ PRIRODZENOSŤ.