Arrow Arrow

» Sympózium

Vytlačiť stránku

„Pokiaľ sa kresťanstvu nepodarí urobiť človeka omnoho lepším,

urobí ho omnoho horším.“

(Clive Staples Lewis)

 

 

(Na fotografii prof. Tomáš Halík - onedlho znova na Slovensku!)

 

NAŠE POZVANIE

Zaskočení sme asi všetci. Doznievajú hlasy, ktoré predpovedali sekulárnu spoločnosť. Znejú hlasy, ktoré po nej znova volajú. Ale zrazu sme v dobe, kedy sa slovo „náboženstvo“ znova skloňuje. V dobrom i v zlovestnom.

Vo svete sa už dávno konajú konferencie na tému „Postsekulárna spoločnosť“. Na Slovensku sa tento termín zatiaľ vyskytuje málo. A pritom je taký veľmi dôležitý. Označuje spoločnosť i dobu, do ktorej sa vracajú náboženstvá a ich hodnoty. Veriaci i neveriaci si však kladú otázku, či taký návrat náboženstiev, ako ho môžeme vnímať dnes, je návratom skutočných hodnôt. Skutočných z hľadiska spoločnosti i náboženstiev.

Doba nás znovu predbehla a našla nepripravených. Preto pozývame:

POĎME SA O TOM ASPOŇ ROZPRÁVAŤ.

Pozývame vás na sympózium POSTSEKULÁRNA SPOLOČNOSŤ A MY.

Zdá sa, že sme a budeme konfrontovaní so stretom kultúr,  náboženstiev  či s novodobým sťahovaním národov. Zdá sa, že sme a budeme konfrontovaní s podstatou kresťanstva.  Chceme teda hovoriť o otázkach občianskych i náboženských. O veciach, ktoré sme doposiaľ nezakusovali, nepomenovali, nepremysleli. Pred polstoročím sa konal Druhý vatikánsky koncil. Napadlo vám niekedy, že problémy, ktoré nás v cirkvi i v spoločnosti trápia, môžu súvisieť s nepochopením tohto koncilu, ktorý bral vážne biblické posolstvo i svet?

Preto pozývame:

POĎME SA O TOM ASPOŇ ROZPRÁVAŤ.